Popularnost konopljinog ulja
Konoplja je jedna od prvih biljaka na svijetu koju je čovjek počeo koristiti i za druge potrebe, osim za prehranu. U Kini je korištena još prije najmanje 10.000 godina. Poznati grčki liječnik Galen je već prije 2000 godina pisao o kolačićima od konoplje koji izazivaju opuštenost, a Plinije je spominjao korištenje konoplje za liječenje bolova. Nekad se konoplja koristila za izradu vozila, oružja, užadi, jedara, posteljine i odjeće. Popularnost konoplje se polako vraća i to s razlogom jer je konoplja doista ‘superiorna biljka’ u svojoj porodici.
Sastav konopljinog ulja veoma je raznovrstan. Sadrži brojne vrijedne spojeve i stoga se preporučuje koristiti ga u različite terapeutske svrhe.
Hladno prešano konopljino ulje se ekstrahira iz industrijski uzgajanih sjemenki konoplje hladnim prešanjem. Korištene biljke konoplje su kultivari bez THC-a, dakle nemaju nikakvo psihoaktivno djelovanje.
Konopljino ulje – upotreba
Za industrijsku konoplju može se reći da je eko biljka upravo zbog toga što ne zahtjeva pretjeranu brigu oko uzgoja, a ipak u konačnici daje vrlo mnogo. Jedan od najznačajnijih proizvoda svakako je i konopljino ulje koje sadrži uravnotežen izvor esencijalnih masnih kiselina, a s druge strane nusproizvod proizvodnje ulja – granulat sadrži velik udio bjelančevina sa svih 9 esencijalnih aminokiselina.
Konopljino ulje izuzetno je bogato nezasićenim masnim kiselinama te ih sadrži gotovo 90%. Gama-linolenska kiselina ugodno djeluje na neurodermitis, PMS i reumatoidni artritis, dok je alfa-linolenska kiselina dobra kod liječenja kardiovaskularnih bolesti. Omjer tih masnih kiselina izuzetno je bitan za strukturu stanične membrane koja je osnova svake žive stanice. GLA i nedavno otkriveni omega-3-stearidon važni su čimbenici za biosintezu prostaglandina i nužno potrebni za djelovanje hormona, rad živaca, kontrakciju mišića i reguliranje krvnog tlaka.
S druge strane, gamalinolenska kiselina, osim što balansira brojne biološke procese u organizmu, djeluje protuupalno s obzirom da je po kemijskoj strukturi slična prostaglandinima koji imaju ključnu ulogu u reguliranju jačine upalne reakcije organizma, u zacjeljivanju rana i ozljeda kože, kod gubitka vode, stvaranja ugruška i drugih procesa.
Uz sve te biološke čimbenike, konopljino ulje sadrži i visoku koncentraciju fitosterola (biljni oblik kolesterola), koji značajno snizuju razinu kolesterola u serumu sprječavajući njegovu apsorpciju iz probavnog trakta i time pomažu u balansiranju lipidnog profila u krvi, a također utječu na ravnotežu hormonskih funkcija u organizmu.
Konopljino ulje djeluje kao prirodni antioksidans te uravnoteženi izvor esencijalnih masnih kiselina (savršen 3:1 omjer omega-6 u odnosu na omega-3- masne kiseline).
Konoplja je također rijetko biljno ulje koje sadrži vitamin D u svom sastavu – a neophodan je za apsorpciju kalcija i fosfora što je posebno korisno kod veganske/vegeterijanske prehrane.
Vitamin D pospješuje njihovu apsorpciju iz probavnog trakta i time pridonosi jačim kostima i zdravim zubima te je vrlo učinkovit u razvoju i rastu djece. Također sadrži i vitamin E koji u organizmu djeluje kao antioksidans i antikancerogen, te regulira brojne procese u organizmu. Ulje konoplje sadrži visok postotak minerala kalcija, magnezija i kalija.
Sigurnost i zakonski status konopljinog ulja
Sorte C. sativa koje se mogu koristiti u Europi za proizvodnju sjemena su one s razinom THC-a nižom od 0,2 %. Kontaminacija ulja sjemenki konoplje THC-om je stoga niska i samo iznimno prelazi granicu od 5 mg/kg (maksimalni sadržaj THC-a u hrani koju je postavilo njemačko zakonodavstvo). Razumno je očekivati da se takva granična vrijednost može ispoštovati u sjevernoj Europi, ali je poznato da bi visoke temperature u južnoj Europi mogle lako uzrokovati povećanje sadržaja THC-a u ulju iznad propisane granične vrijednosti.
Europsko udruženje za industrijsku konoplju predložilo je manje strogu graničnu vrijednost THC-a od 10 mg/kg u ulju sjemenki konoplje te je naglasilo da se ulje mora konzumirati bez zagrijavanja jer povišena temperatura povećava sadržaj THC-a u ulju.
Ministarstvo poljoprivrede Republike Hrvatske 2012. propisalo je uvjete za uzgoj industrijske konoplje u svrhu dobivanja sjemena za proizvodnju prehrambenih proizvoda i hrane za životinje.
Sjemenke C. sativa od kojih se dobiva konopljino hladno prešano ulje sadrže malo ili nimalo fitokanabinoida te su bogate ω-6 i ω-3 esencijalnim masnim kiselinama i antioksidansima te sukladno tome ne doprinose nikakvom psihoaktivnom djelovanju.
Klinička ispitivanja i rezultati učinkovitosti konopljinog ulja
Studije su pokazale da prehrana bogata linolnom kiselinom značajno smanjuje ukupni kolesterol i lipoprotein niske gustoće (LDL), ili “loš” kolesterol. Smanjenje razine kolesterola smanjuje rizik od visokog krvnog tlaka, moždanog udara i bolesti srca.
Kako konopljino ulje sadrži skoro idealni omjer omega-6 i omega-3 (3:1) koje su bitne za zdravlje srca i krvnih žila, konzumiranjem ovog ulja se smanjuje opasnost od srčanog udara jer omega-3 masne kiseline smanjuju zgrušnjavanje krvi i poboljšavaju profil kolesterola u plazmi.
Zahvaljujući svojem izbalansiranom sastavu, konopljino ulje uistinu pozitivno utječe na sprječavanje bolesti srca i krvnih žila, ali osim toga djeluje i na ublažavanje neugodnih učinaka predmenstrualnog sindroma, te na otklanjanje poteškoća koje se pojavljuju kao posljedica multiple skleroze i shizofrenije. Konopljino ulje također sprječava pojavu osteoporoze jer njene esencijalne masne kiseline povećavaju absorpciju kalcija i njegovo deponiranje u kostima čime poboljšavaju njihovu čvrstoću i rast.
Budući da ulje konoplje podržava zdravu pH vrijednost u tijelu i bori se protiv kroničnih upala, ono svakako pomaže u stvaranju okruženja koje onemogućava rast malignim stanicama i na taj način utječe na cjelokupno opće zdravlje.
Konopljino ulje kao i njegove emulzije testirane su protiv rasta odabranih bakterija primjenom metoda difuzijskog diska i mikrorazrjeđivanja. Antibakterijski učinak ulja sjemenki konoplje dokumentiran je protiv mikroorganizama Micrococcus luteus i Staphylococcus aureus subsp. Aureus.
Konopljino ulje za kožu i kosu
Apsorpcija konopljinog ulja kroz kožu je odlična – koža ga lako apsorbira pa se pokazalo izvrsnim za njegu i održavanje kože vlažnom i mladolikom. Konopljino ulje je savršeno i kao hrana za kosu jer je bogato hranjivim tvarima, antioksidansima i esencijalnim masnim kiselinama, pa ga čini idealnim temeljem različitih ulja za masažu i ljekovitih tretmana. Konopljino ulje ne samo da u velikoj mjeri doprinosi funkciji i izgledu kože, već nudi i druge blagodati, poput ublažavanja akni, manjih ogrebotina, psorijaze i ekcema.
Provedene multicentrične studije potvrdile su da konopljino ulje obiluje zdravim masnim kiselinama što ovo ulje čini izvrsnim izborom za hranjivu masku bogatu nutrijentima. Ovakav lipofilni profil štiti kožu od upalnih procesa, oksidacije i drugih uzroka starenja.
Potvrđeno je i da nanošenje konopljinog ulja na kožu jača samu kožnu opnu i čini je otpornijom na infekcije.
Kako koristiti konopljino ulje / prijedlog u receptima;
Konopljino ulje može se koristiti za pripremu hladnih salata, toplih juha i umaka.
Također se koristi i kao emulgator u različitim namazima od povrća, dodaje se u smoothije, nakapa po salati, i koristi isključivo hladno – ne zagrijavati!
Može se upotrebljavati u gotovim jelima kao dodatak preljevima za salate te pečenom mesu.
Također se koristi u slatkim jelima, voćnim salatama, kolačima i palačinkama.
Blagotovorno djeluje kod:
-pomaže u tretiranju kožnih bolesti
-povoljno utječe na smanjenje apetita
-smanjuje upale, ublažava bol uzrokovanu artritisom
-povoljno djeluje na imunološki i hormonalni sustav
-djeluje kardioprotektivno
-jača imunološki sustav
-sudjeluje u podršci metaboličkih procesa
-štiti mozak od gubitka pamćenja, stimulira rad mozga i fokusiranost
-pomaže kod PMS -a
Preporučene doze i načini upotrebe:
Konopljino ulje je potpuno sigurno i vrlo rijetko izaziva alergije za većinu ljudi.
Ulje konoplje ima nisku točku dimljenja, pa se ne smije zagrijavati jer bi izgubilo svoja nutritivna i ljekovita svojstva. Stoga ga dodajemo u jela.
Preporuka je 1-2 žlice dnevno – bilo zajedno s obrokom ili nakon obroka.
Kod zatvora – dodatno 1 žličica dnevno.
Za bilo kakve detaljnije informacije o ulju konoplje, blagodatima za njeno zdravlje ili načinu dobivanja slobodno nam se obratite na https://www.grana.hr/kontakt/